Lázadók Szövetsége
A Lázadók Szövetsége egy katonai- és politikai ellenzéki csoport volt, a Galaktikus Birodalom legfőbb ellenfele. Pontos megalakulásának dátumát nem ismerni, ám tény, hogy még a Klónháborúk idejére tehető vissza a gyökerei, egészen pontosan Palpatine főkancellár hivatali mandátumakor. Palpatine a ráruházott hatalmi jogokkal egyre többet kaparintott meg magának, majd kiadta a szektorkormányzósági rendeletet, miközben a Galaktikus Szenátusban elhatalmasodott a korrupció és a belső viszály. A törvényhozói igazságszolgáltatás rendszere elavult és a Köztársaság hónapjai meg voltak számolva, a Független Rendszerek Konföderációjával vívott, hosszadalmas csaták alatt. A becsületes Bail Organa alderaani szenátor és Mon Mothma tökéletesen érezte, hogy Palpatine valóságos diktátorrá lett és hatalma, rendeletei nem erősítették meg a demokrácia elvét.
19 évvel a yavini csata előtt, a Klónháború utolsó heteiben Organa szenátor és Mothma megalakították a Kétezrek Delegációja nevű szenátori csoportosulást, ezt már viszonylag a későbbi Lázadók Szövetségének az elődjeként lehetett már tekinteni. A Delegáció célja a Klónháború mihamarabbi befejezése és a fegyverletétetel, valamint a szeparatistákkal való kompromisszum volt. Palpatine természetesen mindezeket visszautasította, majd nem sokkal később, a 66-os parancs, a szeparatista vezetők kivégzésével kikiáltotta saját diktatúrára alapuló rendszerét, a Galaktikus Birodalmat. Ekkor már nyilvánvaló volt, hogy a Delegáció szenátori tagjait hamarosan börtönre ítélik, kivégzik illetve megfosztják hatalmuktól. Bailnek és Mothmának sikerült kijátszania Palpatine Császár figyelmét, így továbbra is részesei lehettek az immár Császári Szenátusnak.
Mothma és Bail ténylegesen megalakították a Szövetséget, a Koréliai Egyezmény kimondásával, melynek célja az Uralkodó és a Birodalom elpusztítása, a fajokkal szembeni rasszizmus eltörlése és a magas adók ellenzése volt. Sok szenátor továbbra is az Uralkodót támogatta, ám a "felszín" alatt rengetegen már a Lázadók pártját fogták. Ahogy az idők folyamán Palpatine hatalma kiterjedt az egész Galaxisra, flottája és hadereje ugyanolyan erővel megduzzadt. A Császárság fénykora alatt már mutatkoztak meg kisebb-nagyobb Lázadó, vagy felkelési ellenállások, mikor Birodalmi üzemeket, fegyvergyárakat gyújtottak fel, magasrangú birodalmi tiszteket és moffokat életét merényelték meg. Ekkortájt bukkant elő Tarkin kormányzó, aki kegyetlen stratégiai elmének számított és nem utolsó sorban számos provincia, szektor és más csillagrendszerért volt felelős. A Lázadóknak számos támaszpontja és bunkerje volt fellelhető a Galaxis számos pontjain, mint a Dantooinen és Yavin holdajin.
0 BBY-ben elkészült a Birodalom mindenidők legnagyobb harci eszköze, az Első Halálcsillag, Tarkin kormányzó és az Uralkodó űrállomása, egy olyan bázis, ami megszilárdítja a Birodalom hatalmát. A Lázadók elit kémjei ellopták a Halálcsillag dokkumentációt, majd a Tantive IV fedélzetén tartozkodó Leia hercegnőnek kézbesítették. A diplomáciai hajót csillagrombolók vették üldözőbe, majd nem sokkal később Darth Vader és rohamosztagosok kisebb csapata is feljutott. A fedélzeten tartozkodó Leia a tervdokkumentációkat egy R2-D2 nevű asztromechdroid központi adattárolójába rejtette el, a kis droid és társa, C-3PO megszökött egy mentőkabinban, ám Leiát elfogták. Többszörös vallatásra sem volt hajlandó elárulni a Lázadók támaszpontját, így Tarkin, megfélemlítésből demonstrálta a Halálcsillag tűzerejét. A szuperlézer a Lázadók egyik legfőbb támogató bolygójával, Leia és Bail szülőhazájával végzett. A parányi bolygó atomjaira robbant. Milliárdok vesztek oda a robbanásba.
A Yavin negyedik holdján található támaszponton végül előkerültek a tervdokkumentációk és a felkelők tudósai, technikusai felfedezni véltek egy kisebb hőkivezető nyílást a Halálcsillag hatalmas testén, ha abba a nyílásba robbanást indítanak, a rakéták a generátorban egy olyan robbanást idézhet elő, amely során az egész űrállomás felrobbanhat. 30 X- és Y-szárnyú indult a hadjáratra, mindössze néhányan élték túl az ütközetet, a robbanást végül Luke Skywalker intézte el, a Halálcsillag felrobbant, köztük odaveszett Tarkin kormányzó és a többi magasrangú admirális, moff is. Talán ez lehetett az első olyan támadás, amely sebet ejtett a Birodalom haderején. A kormányzó Tarkin halálával a hatalmát Vader nagyúr örökölte, ő vette át a flották vezérlését.
A következő, nagyobb eseményű harc a Hoth bolygón történt meg, 3 évvel a yavini csata után. A Felkelők kiemelkedő egyéniségei a Hoth, fagyos jégmezőjére telepítették át a Lázadók főbb támaszpontját. A Birodalmi flották kutaszai azonban ráakadtak a földalatti bunkerra, az üzeneteket Vadernek továbbították, a nagyúr pedig Ozzel admirálisra bízta a támadásokat. Ozzel hadi taktikái korántsem bizonyultak megfelelőnek, hiszen a támadás tevei kitudódtak, így a Lázadók azonnal kiürítették a bázist, sőt, a bolygóról is evakuáltak, így Ozzel az életével fizetett, hisz Vader őt találta felelősnek az egészért. Bár megkezdődött a bevetés, a Felkelők sikeresen dezertáltak.
1 évvel később, vagyis 4 ABY-ben, a Második Halálcsillag munkálata kezdődött meg, az Endor holdja felett. Az új harcállomás valamivel nagyobb volt, mint elődje és sokkal hatékonyabb fegyverzettel látták el, a generátort a holdra helyezték. Az új űrállomás építésének megkezdését Jerrjerod moffra bízták, aki igencsak pánikba esett, miután megtudta, hogy az új harcállomás megalkotásának idején látogatóba érkezik maga az Uralkodó is. A Lázadók titkos kémjei, a speciális kiképzésben részesült bothanok megszerezték azokat az információkat, amelyekkel a Lázadók Szövetsége kikövetkeztette, hogy a pajzsgenerátor, ami a Halálcsillagot táplálta, az Endoron állomásozik. Az igazság az volt, hogy az Uralkodó szivárogtatta ki szándékosan az új, félkész űrállomás pontos koordinátáit, hogy rájuk akadjon az egész lázadó flotta. Az endoron megsemmisítették a pajzsgenerátort, így megszűnt létezni a Halálcsillagot ellátó energiamező, így az űrállomás felrobbant, az Uralkodóval együtt. A galaxisban mindenütt ünnepelték a zsarnok Palpatine halálát.
Nem sokkal ezután alakult meg az Új Köztársaság, egy újabb világrendszer, amelynek tagjai előzőleg a Lázadók Szövetségének szimpatizánsai voltak. A maradék Birodalmi flották erőre kaptak és többször próbálták Coruscantot bevetni, minden siker nélkül. Később a Yuuzhan Vong háborúk alatt is bizonyították hősiességüket, bár rengeteg bolygó és civilizáció került ostrom alá, az idegeneket kiűzték. A Lázadók Szövetsége végül egybeolvadt az Új Köztársaság rendszerével.
|