Gran
Faj

Szrmazs: Kinyen, Hok s Malastere
Magassg: 160-170 centimter
A gran mr az els si fajok kztt szerepel a Galaxis trsadalmai kztt. Szrmazsuk szerint hrom bolygt sorolhatunk: Malastare, Hok s Kinyen, az anyabolyg az utbbi. A msik kettn kolnikat hoztak ltre, Malastare-on pedig betelepltek. A granok kzptermet, kpcs s testes teremtmnyek, mretes kzfejekkel. Magassguk alig haladja meg a 160-170 centimtert, brk szne vltozatos, gyakori az okker, a barna s a brszn. Legfeltnbb ismertet jegyk a hrom, kocsny, glszemk, amely a megnylt, kecskeszer arcon csng lefel. Flk sztll s reds, viselkeds mdjukat testhmrskletk alapjn lehet megklnbztetni, ezrt nagyban befolysolhat rzelmeik, egy dhs, agresszv gran gyakran lzas. A granok sokkal fejlettebb s kifinomultabb rzkszervekkel brnak, mint ms fajok, kitn ltsterket meghaladja a nagyszer hallsuk. A granok sszetett gyomorral rendelkeznek, 2 tallhat a szervezetkben.
A granok bks s s kiegyenslyozott trsadalomban lnek, minden pldny tkletesen trekedik arra, hogy megfeleljen az elvrsoknak, illetve figyeljen a msikkal val viszonyra. A granok zme bartsgos, knnyen hozzszok egy adott helyzethez. Magas intelligencia-hnyadosuknak ksznheten igen tapasztaltak a tuds tern, logikus gondolkods mdjukon nehz vltoztatni. A gran genercik vezredek ta sszetartanak s megsegtik egyms problmit, plds magatartsuk s erklcss nzeteik kihatnak az utdokra is. A granok igen szigorak az oktats tern, Kinyenen s a tbbi bolygn, ahol gran kolnik ltesltek, minden gran csak is azt a szakmt vlaszthatja magnak, amelyben remekl teljest. A granok tbbsge politikus, de sok kzttk a kidob, vagy a kocsmros, nmelyikk teherhaj-szllt, de gyakori a fogathajt is. Az anyabolygn nemesi csaldok trsadalma pl fel, m igyekeznek a szegnyebb s a htrnyosabb helyzet pldnyokon is segdkezni. A granok kpviseltetik magukat a Szentusban, hrom vre vlasztanak kpviselt. A granok Istennje Doellin.

A granok trtnelme vltozatos, a legfontosabb esemny taln az tteleplsek idejre tehetek. Kinyen, a granok anyabolygja egy bks, rendszeret vilg, tkrzi a faj stlust, m a tlnpeseds itt is megtette kell hatst. A kormny nem brta tovbb a tbbgyerekes csaldok tmogatst, emiatt egy rendeletet hoztak ltre s tmegesen hagytk el a bolygt granok ezrei, hogy ttelepedjenek ms rendszerekbe is. Ilyen volt Malastare esete, az emigrltak nagy rsze itt tallt meglhetst. Hamarosan urbanizlni kezdtk a plantt, az shonos Dug fajt pedig kiszortottk, a bolyg nyugati rszre teleptettk ket t. Ez szokatlan lps volt az amgy mindig bks utakat vlaszt granoktl, ezrt a Hok s Kinyen-i kormnyzk elhatroldtak az esettl. Malastare ksbb felzrkzott a msik kett gran bolyghoz, megalakult a Malastarei Protektortus s kemny eszkzkkel irtottk ki a Dugokat. Ennek kvetkeztben az shonos np s a granok hbort indtottak egyms kiszortsra.
A granoknak nagy befolysa volt a Szentusban, tbbsgk mindvgig lojlisak voltak a mindenkori kancellrhoz. Azonban a politika megromlott, tisztn ltszdott a hanyatls korszaka, rengeteg gran politikus esett a brokrcia vgtelen halmazba. A Nabooi Invzi sorn Ask Moe kpviselte Malastare jogait, m a kpvisel ugyanakkor szimpatizlt a Kereskedelmi Szvetsggel, gy termszetesen - lefizetve - a neimoidik mellett llt ki, mikor a blokd gye a felshz el kerlt. 22 vvel a yavini csata eltt Moe utdja Ask Aak lett, Palpatine hsges segdje, aki bszen elllt a Klnhadsereg bevetsvel. A Klnhbor alatt Kinyen, Hok s Malastare egyarnt szeparatista fennhatsg al kerlt, rengeteg gran esett ldozatul az iszony mret polgrhbornak, de ltszmuk mg gy sem ingott meg. A Birodalom korszakban az Uralkod kvetelte, hogy a granok hrom szlhazja kerljn a fennhatsga al, gy knyszerbl az j rendszert tmogattk, de titokban a Lzadk Szvetsgnek a rszesei voltak, gyakran szlltottak lelmet s tllsi seglyt a felkel csapatoknak.
|