Sio Bibble
Naboo kormányzója , Epizód szerep: I. Rész, II. Rész, III. Rész
Sio Bibble Naboon született 80 BBY körül, az egyik legősibb theedi nemesi család sarja. A família gazdagsága révén Bibble a legkiemelkedőbb iskolákban járhatott, a galaxis-szintű coruscanti felsőoktatási intézményekben is megfordult. Filozófusként kereste kenyerét, több értekezést is írt az ideális demokráciáról, az ideális intézményrendszerről, ezért felsőbb körökben hamar ismertté vált. A Naboora való visszatérés után a theedi egyetem legfelsőbb rektora lett. Azt pontosan nem tudni, hogy mikor lépett át a politikai életbe, de tény, hogy már Veruna király idején is a legbizalmasabb tanácsadók közé tartozott.
A király lemondása után a parlament Sio Bibble-t nevezte ki Theed (gyakorlatilag így az egész bolygó) kormányzójának, de facto ő lett a Naboo irányítója. Az új királynő, Amidala még fiatal volt és tapasztalatlan, így az első hónapokban Bibble irányította a bolygót. A bajok ekkor kezdődtek. Valorum, a Köztársaság főkancellárja javaslatára a szenátus adót vetett ki a Kereskedelmi Szövetség által ellenőrzött kereskedelmi útvonalakra. Ez a neimoidik által irányított szervezetnek nem tetszett, hiszen így rengeteg pénztől estek el. Ezért a titokzatos Sidious nagyúr tanácsára egy peremvidéki, ám mégis fontos planétát blokád alá helyeztek, hogy tiltakozzanak a döntés ellen. Így esett a választás a Naboo bolygóra. Sio Bibble többször próbálta elérni, hogy a szenátus a neimoidik ellen elítélő határozatot vagy szankciókat hozzanak, de a Coruscanton uralkodó bürokrácia gátat vetett Bibble-nek, Lott Dod KSZ-szenátor a megfelelő embereket már lefizette. Bibble ekkor sem adta fel elveit, nem fizetett le senkit és ő maga sem fogadott el pénzt.
Bibble a kezdetek óta pesszimista volt, tudta, hogy Nute Gunray alkirály nem fog megállni a blokád állapotáig. A többi tanácsadó nem osztozta a véleményét, ők hittek a tárgyalásban. A kormányzó nem zárta ki egy háború lehetőségét sem, de ettől a királynő mereven elrugaszkodott. Valorum sikertelen kísérlete után a droidseregek megszállták a bolygót, a királynőt, a tanácsadókat és Bibble-t is letartóztatták, a népet pedig különböző táborokba hurcolták. Bibble makacsan kiállt a demokrácia mellett, s nem hunyászkodott meg. Tisztségét elveszítette, jelképesen ezt a megszálló Gunray vette át. A Jedi követek segítségével Amidala királynő és kísérete meg tudott szökni, de Bibble inkább maradt, hogy a királynő megnyugodjon és nem hagyta magára a népet. Nute Gunray később egy hamis felvétellel igyekezett visszacsalogatni az önérzetes királynőt: Sio Bibble (nyilván kényszerítették) a felvételen elmondta, hogy a nép éhezik, ezrek haltak meg. Gunray egy szerződést akart aláírattatni Amidalával, ami a megszállást törvényesítette volna.
A nabooi győzelem után Bibble célja az volt, hogy Nute Gunrayt és a többi KSZ-vezetőt a háborús bűnök alapján elítéljék, de a coruscanti korrupció ismét győzött, az alkirály négy bírósági tárgyalás után is a helyén maradhatott. Sio Bibble a Köztársaság központjában folyamatosan elveszítette befolyását, míg odahaza ismét megválasztották kormányzónak. A szepratista krízis idején több intézkedést is bevezetett a Naboon lévő szeparatista lázongók ellen, hiszen ez a folyamat már a galaxis összes planétáján felütötte a fejét. Bibble a Ruusani Reformáció idején több törvényintézkedést is benyújtott a szenátusnak, de a szenátorok ezek egyikét se fogadták el. Padmé Naberrie szenátornő több végrehjatott sikertelen merénylete után a néhai királynőt féltette a kormányzó, de óvaintései süket fülekre találtak.
Jamillia és Apailana királynő idején is újraválasztották kormányzónak, ám a Klón Háború idején tevékenysége háttérbe szorult. Jelen volt Padmé temetésén, ám ezután lemondott minden posztjáról és visszavonult. A Birodalom ekkor kezdte territóriumokká kialakítani a galaxist, így a bolygók élére birodalmi hivatalnokok kerültek. Bibble a politikai koncepciós perek alól kimaradt, már nem jelentett tényleges veszélyt a Birodalomra nézve. Apailana királynő sikertelen puccskísérlete után a Birodalom gyanakvása megnőtt, ezért az öreg és már beteg politikust is háziőrizet alatt tartották. Sio Bibble a Birodalom fénykorában, rejtélyes körülmények között halt meg: birodalmi jelentések szerint véletlenül túladagolta szívgyógyszerét.
|