Matthew Stover: A Sith-ek bosszúja
- Írta: Matthew Stover
- Magyar fordítás: Nemes István
Úgy gondolom, hogy egy tökéletes könyvadaptációt kaptunk készhez még a harmadik epizód filmpremierjének levetítése előtt egy hónappal. A könyvet nem más, mint az USA-ban az igen elismert és népszerű író, Matthew Stover írta, bár sajnos magyar nyelven regényei nem jelentek meg, a tengerentúlon híres az Új Jedi Rend sorozata és a Shatterpoint. Műveire jellemző az érzelmek hosszas vitatása, így ebben a könyvben is megjelenik. Egy adott fontos esemény történésekor leírja jelenidőben, hogy épp annak a szereplőnek a bőrébe bújva milyen érzés lenne. Például Ilyen érzés Anakinnak lenni most... Szerény véleményem szerint ez nagyon jó ötlet volt és gratulálok az írónak, az ilyen helyzeteket remekül megoldotta.
Külön öröm számomra hogy az általam nagyra tartott Nemes István fordította a művet (ő leginkább fantasy-regényíró, híres álneve John Caldwell, műveire az izgalmas fordulatok és a szókimondás jellemző). A regény sokkal bővebb, mint a film, bár ez a régebbi könyvadaptációknál is így volt. Benne vannak a kimaradt jelenetek és jobban beletudjuk élni magunkat az eseményekbe, magának a Star Wars világába, mint a filmben. Így el kell mondanom, hogy a könyv sok-sok tekintetben jobb, mint a film. Már átkozom magam, hogy előbb a könyvet olvastam el és csak utána néztem meg a filmet, mert így óriásit csalódtam.
A könyv eleje fantasztikus, megismerhetjük Grievous jellemét, aki nem éppen bánik kesztyűskézzel neimoidi és droid tisztjeivel. Dooku szintén több szerepet kap, mint a filmben, ahol volt néhány mondata és kalap. Mikor Anakin fölébe tornyosul halála előtt, Dooku belső vvíódását élhetjük át, megérti, hogy ő mindig csak báb volt, átverték és a Sith fegyvere nem más, mint az árulás. Ez azegyik kedvenc részem. Utána a könyv (akárcsak a film) borongós hangulatú, egyre csak jönnek a szomorú események és mi már egyre közelebb érezzük Anakin vesztét. Palpatine a könyvben szintén nagyon jó szerepet kapott, ármánykodásai hitelesek.
Bár sokkal több jelenet van benne, azért el kell mondani, hogy három dolgot kihagytak: 1. Az egész Kashyyykot, úgy ahogy van, csak érintőlegesen szerpelt benne, de Chewbaccát, Tarrfullt, Gree parancsnokot elfelejthetjük. A 66-os parancs kiadásakor az idegen missziókat teljesítő Jedik halálát, úgy mint Ki-Adi-Mundiét, Plo Koonét stb. és az utolsó kihagyás, ami annyira nem lényeges: a szeparatisták kivégzésénél csak hat szeparatista vezető halálát írták le (bár azt perfektül és tökéletesen, Anakin exhibicionista humora mindent tartolt ott), a többiek elfelejtődtek, de ez nem fontos annyira. A könyv nagyon szuper mindent egybevetve, nehéz lesz felülmúlni, bár megpróbálták, Patricia C. Wrede megírta saját verzióját a harmadik részről, de ez szerintem szánalmas lett, inkább gyerekeknek való.
A Stover féle könyvnek azóta már folytatása is van, James Luceno megírta a Dark Lord: The Rise of Darth Vader című könyvet, sajnos csak angolul jelent meg, magyarul nem, és szerintem nem is fog:(. Ez közvetlenül a folytatása a műnek, Vaderről szól aki a maradék szeparatistákat kezdi mészárolni szerte a Galaxisban és a megmaradt Jediket is felkutatja és megöli.
|